Otomatik Ektsternal Defibrilatör Eğitimi

OED Eğitimi

Otomatik Kalp Şok Cihazı (OED) Eğitimi

OED Eğitimi, otomatik kalp şok cihazı adı da verilen ani kalp durmalarında kalbe elektro şok vererek kalbin işlevini yeniden kazandırmaya etkili olan otomatik external defibrilatör cihazının kullanıcısını yetkilendirilebilmek için İl Sağlık Müdürlüğünün yetkilendirmiş olduğu ilk yardım eğitim kurumları tarafından verilen eğitim türüdür.

Oed Eğitimine Kimler Katılabilir ?

İSG kapsamında İş yerlerinde bulundurulması zorunlu olan temel ilk yardımcılar, ilk yardımcı olmak isteyenler, kalp krizi gibi durumlara şok cihazını kullanarak yaşam kurtarma zincirin bir parçası olmak isteyen ve 18 yaşını doldurmuş olan herkes başvurabilir.

Oed Eğitimi Kimler Verebilir? Nereden Alınır?

Sağlık Bakanlığınca İl Sağlık Müdürlükleri tarafından yetkili kılınmış ilk yardım merkezleri tarafından verilmektedir. Vip Adana İlk Yardım Eğitim Merkezi olarak kurumumuzda oed eğitimi ve sertifikası verilmektedir.

OED Eğitiminin Süresi Ne Kadardır ?

Halihazırda ilk yardım sertifika süresi dolmamış kişiler için Oed eğitimi 2 saattir.

Eğitimler interaktif ortamda yetkilendirilmiş konusunda uzman ilk yardım eğitmenleri tarafından özel merkezlerce verilmektedir.

* Temel ilk yardım sertifikasını ilk kez alacak adaylar için Oed eğitimi, Temel İlk Yardım eğitimi konuları içerisinde verilmektedir. Bu nedenden dolayı oed eğitimi için ayrıca eğitim alınmasına ve sınavına girilmesine gerek yoktur.

* İlk yardım sertifikası güncelleme zamanı gelen ilk yardımcılar 8 saatlik yenileme eğitimi içinde talep edilirse oed eğitimi de alabilirler. İl sağlık müdürlüğünce gerçekleştirilen yalnızca oed uygulama sınavına katılarak başarılı olmaları halinde ilk yardımcı belgesine oed kullanım yetkisini dahil edilmiş olur.

* Oed Eğitimleri online olarak verilmemektedir. Fakat temel ilk yardım eğitimi talep edilmesi halinde 1. günü online olarak verilebilmektedir.

* Firmaların kendi bünyelerinde eğitim talepleri durumunda ilgili bakanlığımızın yönetmeliği gereği en az 5 kişi olmak zorunludur.

Oed Eğitimi İçeriği Nelerdir ?

İlk Yardım Eğitimi konuları içerisinde var olan Temel Yaşam Desteği (Suni Solunum ve Kalp Masajı) sırasında tam otomatik external defibrilatör (oed)’nin ne şekilde kullanılabileceğini de içermektedir.

* OED cihazı nedir?

* Tam Otomatik Eksternal Defibrilatör nasıl kullanılır?

* Hangi Durumlarda Tam Otomatik Eksternal Defibrilatör kullanılır?

* Oed kullanımının ne gibi yararları vardır?

* Oed’nin kullanılmaması gereken durumlar nelerdir?

* Tam Otomatik Eksternal Defibrilatör kullanmak güvenli mi?

* Hasta ve yaralıya Şok uygulamak zarar verir mi?

* Bebek ve çocuklarda oed cihazı kullanılır mı?

* Kalp pili olan hasta ve yaralıda kullanmak güvenlimi?

* Şok cihazını herkes kullanabilir mi?

* OED kullanmada kimler yetkilendirilir?

* Hamilelerde oed kullanımı sakıncalımı?

* Yaralanması olan hastaya Eksternal Defibrilatör kullanılır mı?

* Kırığı olan hastada şok cihazı kullanılır mı?

* Tam Otomatik Eksternal Defibrilatör cihazı özellikleri nelerdir?

* Aed (Oed) kalp krizinde uygulanabilir mi?

* Aed boğulmalarda kullanılır mı?

* Otomatik Eksternal Defibrilatör (AED) kalp durmasında nasıl etki eder?

* AED solunumu duran kişide uygulanır mı?

* Otomatik Eksternal Defibrilatör (OED) zarar görme risklerimiz nedir?

OED Eğitimde Yaş Sınırı Nedir?

İlk yardım yönetmeliği gereği oed eğitimi almak isteyen adaylar 18 yaşından gün almış olmaları gerekmektedir.

OED Eğitimi Nerede Verilir?

Eğitimler ilk yardım kursumuza ait eğitim salonlarında veya firma bünyelerinde Covid-19 ilk yardım eğitimi rehberine uygun 1 katılımcı için en az 4m2 alana sahip yine tüm katılımcılarımızın birbirini görebileceği U düzenin de eğitim salonlarında verilebilmektedir.

OED Eğitimlerinde Sınavı Var mı? Sınavlar Nasıl Yapılmaktadır?

Oed sınavları İl Sağlık Müdürlüklerince yürütmektedir.

Yalnızca uygulama sınavı yapılmakta olup, yazılı sınavı yapılmamaktadır.

Sınavlarda katılımcılar 100 tam puan almak zorundadır.

Adaylar ilk sınavda başarısız olduklarında 2. bir sınav hakları bulunmaktadır, 2. sınavda başarısız olmaları halinde tekrar eğitime katılmaları zorunludur

Yapılan Sınavda 100 Tam Puan Alarak Başarılı Olan adaylar sertifikaları Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Tarafından Onaylanır.

Oed Eğitimi Ücreti Ne Kadar ?

Eğitim hakkında oldukça sık karşılaşılan soruların başında oed eğitim ücretinin ne kadar olduğudur. Oed Eğitimi Ücretleri her yıl İl Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenir. Güncel 2024 oed eğitimi fiyatları (Ücreti) için Vip Adana İlk Yardım Eğitim Merkezimizden bilgi alabilirsiniz.

AED / OED Sertifikası Geçerlilik Süresi Ne kadardır?

İlk yardım sertifika geçerlilik süresi Üç (3) yıldır. Oed kullanımı, ilk yardım sertifikasına dahil edildiğinden belge geçerlilik süresi ilk yardım belgesi geçerlilik süresini baz almaktadır. Sertifika geçerlilik bitimi süresini takip eden 3(üç) Ay içerisinde bir gün sekiz Saatlik Güncelleme / Yenileme programına katılmaları durumunda geçerlilik süresini teorik sınava katılmaksızın sadece uygulama sınavı ile 3 yıl uzatabilmektedirler. Her 3 yılda bir süreç bu şekilde ilerlemektedir.

OED eğitimi için üç yol izlenebilmektedir;

1. İlk kez İlk Yardım Eğitimi alınıyorsa herhangi bir başvuru gerektirmemektedir. Temel ilk yardım eğitimi içerisinde verilmektedir.

2. Sertifika yenileme/güncelleme eğitimi alınacaksa, OED eğitimini güncelleme eğitimi içerisinde alınabilmektedir.

3. Mevcut ilk yardım sertifikasının geçerliliği devam etmesi durumunda, Otomatik External Defibrilatör Eğitimininin ilave edilmesi gerekmektedir.

Eğitim süresi iki saattir. Eğitim sonunda Bakanlık tarafından yalnızca uygulama sınavı yapılacaktır.

OED EĞİTİMİ

Eğitimin Amacı: Ani olarak ortaya çıkan hastalık veya yaralanma durumunda; kişinin hayatını korumak, sağlık durumunun kötüleşmesini önlemek ve iyileşmesine destek olmak amacıyla olay yerindeki mevcut imkânlarla yapılan hızlı ve etkili müdahaleleri, oed (Otomatik Şok Cihazı) kullanımıyla taçlandırmak.

OED Eğitiminin Süresi: İki (2) Saat

Eğitim Konuları: Temel yaşam desteği eğitimi; erişkinlerde, çocuklarda ve bebeklerde temel yaşam desteği, Oed (Otomatik Eksternal Defibrilatör) ‘ün Hasta ve Yaralı üzerinde kullanımı.

vip adana ilk yardım eğitim merkezi

Tüm Eğitimlerimize Online Olarak Başvuru Yapabilirsiniz!

ilk yardım eğitimi, oed eğitimi, güncelleme eğitimi ilk yardım eğitimi, oed eğitimi, güncelleme eğitimi ilk yardım eğitimi, oed eğitimi, güncelleme eğitimi

Tüm Eğitimlerimize Online Olarak Başvuru Yapabilirsiniz!

ilk yardım eğitimi nereden alınır ilk yardım eğitimi nereden alınır

İlk yardım öğren hayat kurtar.